


Opis projekta
Projekt ponuja trajnostni model za dolgoročno odpravljanje izzivov s področja večanja zaposljivosti in zaposlenosti mladih ob hkratni krepitvi aktivnega državljanstva med mladimi preko (a) vzpostavitve lokalnega partnerstva za večanje zaposlenosti mladih na lokalnem trgu dela preko delovnega telesa, sestavljenega iz ključnih lokalnih oz. regionalnih akterjev, ki lahko pomembno pripomorejo k uspešnejšemu prehodu mladin na trg dela in (b) trofaznega ciljno usmerjenega usposabljanja za mlade, v okviru katerega mladi pridobivajo potrebna znanja, kompetence in tudi praktične izkušnje pri mladinskih strukturah in potencialnih delodajalcih.
Namen in cilji projekta
Namen projekta je (1) preko sistematičnega in tesnega sodelovanja vseh ključnih akterjev (t.i. lokalnega partnerstva) na področju zaposlovanja mladih v lokalni skupnosti oblikovati ukrepe za večanje zaposlenosti mladih ter (2) razviti in v praksi izvesti usposabljanje za večanje zaposljivosti mladih preko tristebrnega modela usposabljanja, v katerem organizacije v mladinskem sektorju z metodami mladinskega dela prevzamejo ključno vlogo in s tem krepijo (a) prepoznavnost učinkov mladinskega dela na zaposlovanje, (b) svoje kadrovske, organizacijske in programske kompetence na področju mladinskega dela za namen naslavljanja brezposelnosti mladih ter (c) aktivno državljanstvo mladih, ki se v usposabljanja vključijo.
Trije ključni splošni cilji projekta so:
- Vzpostaviti dolgoročno sodelovanje med ključnimi akterji na področju zaposlovanja mladih za oblikovanje in implementacijo strategij in ukrepov zaposlovanja mladih v lokalni skupnosti.
- Vzpostaviti model trofaznega usposabljanja mladih, ki odgovarja na pričakovanja in potrebe delodajalcev in mladih delojemalcev v lokalnem okolju.
- Povečati stopnjo aktivnega državljanstva mladih in okrepiti vlogo organizacij v mladinskem sektorju za naslavljanje in reševanje problema brezposelnosti mladih.
Ključni poudarki projekta
Organizacije v mladinskem sektorju so v življenju mladih ključne pri nudenju znanj, veščin in kompetenc, ki jih mlad posameznik (zavedno in nezavedno) pridobiva tekom svoje aktivne vključenosti v organizaciji in predstavljajo dodano vrednost pri mlademu iskalcu zaposlitve. Zato je projekt usmerjen v aktivacijo mladih: mladi udeleženci v projektu spoznajo mladinske strukture idr. nevladne organizacije v lastnem okolju, pri čemer so aktivno vključeni v izvajanje njihovih aktivnosti. Z vključevanjem novih mladih v aktivnosti organizacije dosegamo krepitev mladinskega prostora. Vse to pa veča verjetnost, da bodo mladi v organizacijah aktivni tudi po zaključku usposabljanj oz. po zaposlitvi, s čimer bodo mladinski prostor tudi sami oblikovali ter mu dodajali pestrost. S tem se krepi aktivno državljanstvo pri mladih.
Dodana vrednost se nadalje kaže v vzpostavitvi lokalnega partnerstva, ki se ne zaključi z zaključkom projekta. Tako vzpostavljeno partnerstvo (ki izmenjuje dobre prakse, se povezuje ter razvija in izvaja storitve na področju mladinskega dela) živi tudi po končanem projektu in svoje delo nadgrajuje.
Aktualno
Karierni sejem z dodano vrednostjo: povezovanje delodajalcev in iskalcev zaposlitve ključ do uspeha
Inštitut za mladinsko politiko, Ajdovščina se je v četrtek, 13. aprila 2017, s projektom “Lokalno partnerstvo za povečanje zaposlovanja mladih na lokalnem trgu dela” predstavil na Kariernem sejmu v Novi Gorici.
Karierni sejem, ki poteka pod okriljem zaposlitvenega spletnega portala MojeDelo.com, je v avli Mestne občine Nova Gorica združil delodajalce Goriške regije, zaposlitvene agencije, različne organizacije in izobraževalne ustanove ter seveda iskalce zaposlitve.
Glavni namen udeležbe Inštituta za mladinsko politiko na Kariernem sejmu je bil predstavitev aktivnosti projekta, ki udeležencem ponuja kakovostna usposabljanja in delovno prakso pri potencialnih delodajalcih ter tkanje novih vezi z delodajalci iz regije. Ravno slednji bodo namreč glavni akterji tretje faze usposabljanj, ki mladim omogoča praktična usposabljanja na delovnem mestu.

Pridruži se, izboljšaj svoje kompetence in se zaposli v lokalnem okolju!
Si mlad/-a od 15 do 29 let? Iščeš zaposlitev? Zaključuješ šolanje? Bi se rad/-a zaposlil/-a v svojem lokalnem okolju? Pridruži se nam! Pomagali ti bomo do ustrezne zaposlitve.
Usposabljanja bodo vodili strokovni delavci izbranih področji ter mladim predali teoretična in praktična znanja, ki jih delodajalci navajajo, kot potrebna za zaposlitev v njihovem podjetju. Osvojena znanja in veščine bodo nato preizkusili v praksi – pri potencialnih delodajalcih, kjer bodo pod vodstvom mentorja spoznavali delovno mesto z možnostjo zaposlitve.
PRIJAVIŠ SE LAHKO, ČE USTREZAŠ POGOJEM:
- starost od 15 do vključno 29 let,
- aktivni iskalec / aktivna iskalka zaposlitve,
- stalno prebivališče v Goriški regiji ali v Obalno-kraški regiji.

Trofazno ciljno usmerjeno usposabljanje
Uvodna usposabljanja (Predavanja in delavnice na katerih bodo udeleženci pridobivali začetna znanja, potrebna za vključevanje v naslednji dve fazi usposabljanja, ki sta praktično naravnani);

*Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa usposabljanja!
Praktično delo pri mladinskih in drugih organizacijah (Udeleženci bodo pridobljena znanja iz prve faze uporabili v praksi. V mladinskih in drugih organizacijah bodo z aktivnim sodelovanjem pri izvedbi konkretnih projektov krepili kompetence kot je timsko delo, samoiniciativnost, prilagodljivost, odgovornost – kompetence, ki so dobrodošle na vsakem delovnem mestu);
Usposabljanje na delovnem mestu pri izbranem lokalnem delodajalcu (Udeleženci bodo vključeni v praktično usposabljanje pri izbranem lokalnem delodajalcu, kjer bodo pridobili znanja in izkušnje za potencialno zaposlitev. Usposabljanje bo potekalo pod mentorstvom strokovnjaka iz podjetja).
[/accordion]
Za vse informacije smo dosegljivi preko elektronske pošte in telefona.
Tel.: 040 657 676
Nina Bavčar Čargo, nina.cargo@institut-imp.si
Matjaž Zgonik, matjaz.zgonik@institut-imp.si
Barbara Pfeifer, barbara.pfeifer@institut-imp.si