MLADOST NA BURJI

Mladost na burji je program Občine Ajdovščina, ki temelji na stopnjevalnem sistemu osvajanja značk in spodbuja k aktivnemu prostovoljnemu udejstvovanju otrok in mladine v lokalni skupnosti ter k ustvarjanju bolj solidarne in vključujoče družbe.

Otroci in mladi, vključeni v program Mladost na burji, razvijajo občutek odgovornosti do sebe, drugih in skupnosti, spoznavajo poklice ter skrbijo za svoje zdravje, s čimer odraščajo v odgovorne, solidarne, vključujoče osebe, ki živijo v prav takem okolju.

Spodbujanje otrok in mladih k ustvarjanju na vrednotah solidarnosti in enakosti temelječe družbe poteka v tesnem sodelovanju s ključnimi lokalnimi družbenimi akterji:

 • Občina Ajdovščina
 • vzgojno-izobraževalne ustanove v občini Ajdovščina
 • javni zavodi v občini Ajdovščina
 • mladinske organizacije
 • humanitarne organizacije
 • druge nevladne organizacije.

Priložnosti za vključevanje otrok in mladine v družbeno koristne aktivnosti se ustvarjajo tako med poukom kot pri obšolskih in izven šolskih dejavnostih ter v okolju samem.

Program Mladost na burji je stopnjevalni vzgojni program, ki:

 • Spodbuja otroke in mlade k prostovoljnemu udejstvovanju v lokalni skupnosti z namenom njihovega vzgajanja v solidarne, odgovorne in aktivne posameznike, ki s svojimi prostovoljskimi družbeno koristnimi aktivnostmi soustvarjajo solidarnejše lokalno okolje ter krepijo svoje kompetence na različnih področjih.
 • Nagrajuje otroke (od predšolske vzgoje) in mlade do 21. leta starosti, ki s svojim prostovoljskim udejstvovanjem izkazujejo aktivno vključevanje v družbi z namenom ustvarjanja boljšega okolja za življenje in razvoj.

Program je usmerjen k vzgoji otrok in mladine v:

 • aktivne, družbeno odgovorne posameznike z razvitim čutom do skupnosti in družbene lastnine ter pripadnostjo do svojega lokalnega okolja;
 • solidarne posameznike z razvitim čutom do sočloveka;
 • samostojne, podjetne in odgovorne visoko zaposljive posameznike, ki so se sposobni preživljati s svojim delom;
 • zdrave posameznike z ustrezno razvitimi psihofizičnimi sposobnostmi.

 

 

 

 

GROZDEK
Vrtec

HUBELJ
1. – 3. razred

ČAVEN
4. – 6. razred

KASTRA
7. – 9. razred

BURJA
15 – 21 let

Program Mladost na burji je program občine Ajdovščina. Izvajalska organizacija je Inštitut za mladinko politiko. 

Uporabljamo piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje, za zagotavljanje podpore socialnih omrežij in za analizo prometa. View more
Cookies settings
Sprejmem
Zavrnem
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Who we are

Our website address is: https://www.mladi-in-obcina.si.

What personal data we collect and why we collect it

Comments

When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor’s IP address and browser user agent string to help spam detection. An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.

Media

If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.

Contact forms

Cookies

If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year. If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser. When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select "Remember Me", your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed. If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.

Embedded content from other websites

Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website. These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.

Analytics

Who we share your data with

How long we retain your data

If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue. For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.

What rights you have over your data

If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.

Where we send your data

Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.

Your contact information

Additional information

How we protect your data

What data breach procedures we have in place

What third parties we receive data from

What automated decision making and/or profiling we do with user data

Industry regulatory disclosure requirements

Save settings
Cookies settings