Podelitev certifikata Mladin prijazna občina za obdobje 2020 – 2024 in 2021 – 2025
Ljubljana, četrtek, 7. oktober 2021 – Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je priredil slovesnost ob podelitvi certifikata in 10-letnici programa Mladim prijazna občina. Inštitut za mladinsko politiko je že desetič zapored podelil certifikat Mladim prijazna Občina.
Certifikat za obdobje 2021 – 2025 so prejele štiri občine: Občina Kočevje, Občina Medvode, Občina Semič in Občina Sežana. Podaljšanje certifikata pa so si prislužile Občina Ajdovščina, Občina Ravne na Koroškem, Občina Šentjur, Občina Trzin in Občina Žalec.
Podelitev certifikatov je bila lani, zaradi epidemije preložena. Zato so na slovesnosti prejeli certifikate in njihovo podaljšanje tudi občine, ki se že leto dni ponašajo s tem prestižnim nazivom. Občine, ki so postale nosilke certifikata za obdobje 2020 – 2024 so: Mestna občina Slovenj Gradec, Občina Ormož in Občina Mežica.
Občine, ki so naziv podaljšal še za štiri leta, do leta 2024, pa so naslednje, Mestna občina Koper, Mestna občina Velenje, Mestna občina Novo mesto, Mestna občina Ljubljana, Občina Sevnica, Občina Radlje ob Dravi, Občina Grosuplje, Občina Radovljica, Občina Jesenice, Občina Gornja Radgona ter Občina Krško
Skupaj z letošnjimi dobitnicami se s tem laskavim nazivom lahko pohvali kar 35 občin v Sloveniji.
Certifikat Mladim prijazna občina je priznanje, ki ga za štiriletno obdobje podeljuje Inštitut za mladinsko politiko v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije in pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja tistim slovenskim občinam, ki uspešno izvajajo ukrepe s področja mladinskih politik. Tovrstni ukrepi so usmerjeni v integracijo vedno novih generacij mladih (to je oseb, starih od 15 do vključno 29 let) v posamezne dele življenja družbe, predvsem pa v spodbujanje čim hitrejšega osamosvajanja mladih. Pri oceni uspešnosti izvajanja ukrepov je poseben poudarek namenjen področjem: načrtno obravnavanje področja mladine, participacije mladih, izobraževanja, mobilnosti, zaposlovanja, stanovanjske politike, informiranja mladih, mladinskega organiziranja in sodelovanja v skupnih projektih.
Predsednik Pahor je v nagovoru izpostavil trud občin, da bi obdržale mlade ljudi doma. “To prizadevanje na ravni lokalne skupnosti res lahko vidimo,” je dejal predsednik. Poudaril je še, da so se razvojne politike občin, ki v svojih programih naslavljajo izzive mlade generacije, izkazale kot uspešne razvojne politike. Predsednik Pahor je ob tej priložnosti Inštitutu za mladinsko politiko Ajdovščina vročil Zahvalo za spodbujanje mladinskih politik in skupnih projektov med mladimi in občino. Ob tem je poudaril: “Opravljate zelo pomembno vlogo.”