Publikacija mladim prijazna mesta

Mapping best practices for youth friendly cities

Na zaključnem srečanju projekta Mapping best practices for youth friendly cities, ki je potekalo 9. marca 2022 v Krakovu (Poljska), so se zbrali predstavniki občin, mladinski delavci, uradniki, aktivisti, strokovnjaki, študentje, odločevalci in mladi prostovoljci iz petih držav ter skupaj razpravljali o možnostih vzpostavitve mladim (še) prijaznejših mest.  Na podlagi preučitve dobrih praks s področja mladinskega dela in lokalne mladinske politike, izvedene v 2-letnem obdobju trajanja projekta, je nastala publikacija Mapping best practices for youth friendly cities, katere namen je predstavitev prepoznanih dobrih praks iz sodelujočih Portugalske, Romunije, Slovenije, Belgije, Italije, Severne Makedonije in Poljske.

Inštitut za mladinsko politiko se v publikaciji predstavlja s tremi inovativnimi programi, s katerimi pomembno pripomore h krepitvi lokalne mladinske politike, prostovoljstva in zaposlovanja mladih: certifikata Mladim prijazna občina, Senčenje na delovnem mestu in Mladost na Burji. Vabljeni k branju.

Publikacija Mapping best practices for youth friendly cities.pdf

 

Partnerji projekta: Inštitut za mladinsko politiko (Slovenija), DYPALL Network (Portugalska), PONT (Romunija), ARS for Progress of People (Belgija in Italija), Center for Intercultural Dialogue  (Severna Makedonija). Koordinator: Nausika Fundacja Edukacyjna (Poljska).

Projekt je omogočil program Erasmus+.

 

Za več informacij o projektu kliknite tukaj.

Uporabljamo piškotke za izboljšanje uporabniške izkušnje, za zagotavljanje podpore socialnih omrežij in za analizo prometa. View more
Cookies settings
Sprejmem
Zavrnem
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Who we are

Our website address is: https://www.mladi-in-obcina.si.

What personal data we collect and why we collect it

Comments

When visitors leave comments on the site we collect the data shown in the comments form, and also the visitor’s IP address and browser user agent string to help spam detection. An anonymized string created from your email address (also called a hash) may be provided to the Gravatar service to see if you are using it. The Gravatar service privacy policy is available here: https://automattic.com/privacy/. After approval of your comment, your profile picture is visible to the public in the context of your comment.

Media

If you upload images to the website, you should avoid uploading images with embedded location data (EXIF GPS) included. Visitors to the website can download and extract any location data from images on the website.

Contact forms

Cookies

If you leave a comment on our site you may opt-in to saving your name, email address and website in cookies. These are for your convenience so that you do not have to fill in your details again when you leave another comment. These cookies will last for one year. If you visit our login page, we will set a temporary cookie to determine if your browser accepts cookies. This cookie contains no personal data and is discarded when you close your browser. When you log in, we will also set up several cookies to save your login information and your screen display choices. Login cookies last for two days, and screen options cookies last for a year. If you select "Remember Me", your login will persist for two weeks. If you log out of your account, the login cookies will be removed. If you edit or publish an article, an additional cookie will be saved in your browser. This cookie includes no personal data and simply indicates the post ID of the article you just edited. It expires after 1 day.

Embedded content from other websites

Articles on this site may include embedded content (e.g. videos, images, articles, etc.). Embedded content from other websites behaves in the exact same way as if the visitor has visited the other website. These websites may collect data about you, use cookies, embed additional third-party tracking, and monitor your interaction with that embedded content, including tracking your interaction with the embedded content if you have an account and are logged in to that website.

Analytics

Who we share your data with

How long we retain your data

If you leave a comment, the comment and its metadata are retained indefinitely. This is so we can recognize and approve any follow-up comments automatically instead of holding them in a moderation queue. For users that register on our website (if any), we also store the personal information they provide in their user profile. All users can see, edit, or delete their personal information at any time (except they cannot change their username). Website administrators can also see and edit that information.

What rights you have over your data

If you have an account on this site, or have left comments, you can request to receive an exported file of the personal data we hold about you, including any data you have provided to us. You can also request that we erase any personal data we hold about you. This does not include any data we are obliged to keep for administrative, legal, or security purposes.

Where we send your data

Visitor comments may be checked through an automated spam detection service.

Your contact information

Additional information

How we protect your data

What data breach procedures we have in place

What third parties we receive data from

What automated decision making and/or profiling we do with user data

Industry regulatory disclosure requirements

Save settings
Cookies settings